Balustrada ze stali nierdzewnej- luksus, który się opłaci?

utworzone przez | mar 19, 2022 | Balustrady

Balustrada nierdzewna- za i przeciw

Budowa domu to niewątpliwie spore wyzwanie, nawet dla tych, którzy mają w tym doświadczenie. Chcielibyśmy, żeby wszystko w nim było idealne, bo przecież to miejsce, w którym zapewne się zestarzejemy. Jest to również przestrzeń w której prawdopodobnie będą dorastać nasze dzieci. Jakże często rzeczywistość weryfikuje wyidealizowane wizje w odniesieniu do postępu prac czy kosztu zaplanowanych rozwiązań. Przeważnie ograniczony budżet, który w obliczu tysiąca pilnych wydatków topnieje niczym śnieg na zboczach gór w upalne dni. I o ile kwestię balustrad, jej wyglądu i umiejscowienia rzeczywiście planuje się już na etapie projektu tak właściwie do ostatniej chwili możemy zmienić zdanie odnośnie materiału z którego będzie ona wykonana. Czy zatem balustrada ze stali nierdzewnej to jedyny słuszny wybór? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

balustrada ze stali nierdzewnej schodowa
balustrada ze stali nierdzewnej klatka schodowa

Balustrady nierdzewne- niezawodna jakość

Faktem jest, że stal nierdzewna od zawsze była kojarzona z luksusem, a może raczej z wysoką jakością, prostotą i elegancją zarazem. Taka konstrukcja jest po prostu niezwykle trwała i wręcz długowieczna. Raz poczyniony wydatek, pozwoli nam właściwie dożywotnio korzystać z takiej balustrady, oczywiście pod warunkiem, że wzór nam się nie znudzi. Na dłuższą metę ten materiał rzeczywiście daje spory komfort użytkowania, jest solidny i bardzo wytrzymały a co najważniejsze – ten  nie rdzewieje. W przypadku balustrady nierdzewnej nie musimy się martwić o jakikolwiek odprysk czy uszkodzenie lakieru, które wiążą się z koniecznością demontażu i ponownego malowania powierzchni w lakierni. Unikamy w ten sposób dodatkowych nieplanowanych kosztów eksploatacyjnych konstrukcji. To właśnie jest czyni stal nierdzewną tak wyjątkową: prawidłowo wykonana i zamontowana balustrada może służyć niejednemu pokoleniu.

Ponadczasowy design balustrady nierdzewnej

W kwestii estetyczno- wizualnej balustrada ze stali nierdzewnej również ma się wyśmienicie. Biorąc po uwagę choćby klasyczny design w satynie czy połysku już na pierwszy rzut oka uzyskujemy efekt konstrukcji z wyższej półki cenowej, nie wspominając już o możliwości łączenia stali nierdzewnej z innymi materiałami. Zarówno w zestawieniu z drewnianym pochwytem jak i ze szkłem stal nierdzewna zawsze wygląda ponadczasowo i elegancko. Takie akcenty niewątpliwie dają duże pole do popisu w kwestii wpasowania balustrady w dany styl domu czy mieszkania. Podsumowując, stal nierdzewna to z jednej strony niezaprzeczalna jakość, z drugiej strony uniwersalny i ponadczasowy design. Możliwość łączenia stylów i materiałów daje duże pole do popisu w kwestii ciekawych kombinacji materiałów samym projektantom wnętrz.

Konserwacja balustrady ze stali nierdzewnej

Utrzymanie balustrady nierdzewnej w dobrym stanie nie jest z pewnością skomplikowaną czynnością. W standardowym użytkowaniu wystarczy przetrzeć konstrukcję wilgotna szmatką w miejscu zabrudzenia. W przypadku konstrukcji zamontowanych na zewnątrz warto rozważyć użycie specjalistycznych preparatów do konserwacji stali nierdzewnej. Mają one za zadanie chronić konstrukcje przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Jako producent możemy polecić środki do konserwacji stali nierdzewnej od marki Berner. Tak czy inaczej pielęgnacja stali nierdzewnej nie sprawia problemów i nie jest tak wymagająca jak chociażby w przypadku drewna.

Balustrada ze stali nierdzewnej zewnętrzna Dragstal

Czy stal nierdzewna ma zatem jakieś wady?

Do tej pory wymieniliśmy tylko zalety balustrad ze stali nierdzewnej tymczasem nasuwa się pytanie czy są zatem jakieś wady? Wiemy już, że jakość tego materiału jest niezaprzeczalna toteż balustrada ze stali nierdzewnej jest jakością samą w sobie. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której wykonanie o jest zgodne ze sztuką spawalniczą a montaż ze sztuką budowlaną. Tak więc co z tymi wadami?

1. Koszt balustrady nierdzewnej

Nie ma co ukrywać- za jakość trzeba zapłacić, i to nie mało. W obliczu szybko kurczącego się budżetu remontowo-budowalnego może być to dla większości z nas sporym problemem. Często spotykamy się z sytuacjami, w których klienci latami nie montują balustrad zwłaszcza zewnętrznych odkładając ten wydatek na potem. W efekcie nie korzystają z balkonów, ponieważ jest to po prostu niebezpieczne. Gorzej ma się sytuacja w przypadku balustrad wewnętrznych schodowych, gdzie ich brak może stanowić zagrożenie życia lub zdrowia mieszkańców, zwłaszcza kiedy w domu są dzieci. Tutaj faktycznie nie powinno się zwlekać z montażem balustrady.

2. Połysk czy satyna – balustrada ze stali nierdzewnej bez wariantów kolorystycznych

Innym aspektem poza finansowym może być kolor i struktura stali nierdzewnej będąca jej naturalną cechą. Chodzi o metaliczny kolor. Z jednej strony kolor stalowy pasuje do wszystkiego, z drugiej jednak strony może wydawać się po prostu nudny i monotonny. Naprzeciw wychodzą tutaj dodatki w postaci drewna czy szklanych wypełnień. I ten odwieczny problem satyna czy połysk?

Przechodząc już do podsumowania zdecydowanie polecamy balustrady ze stali nierdzewnej. Pracujemy z tym materiałem na co dzień, niezmiennie od ponad 12 lat. Spawamy, szlifujemy i montujemy balustrady nierdzewne każdego tygodnia i trudno mówić o wadach patrząc na efekt końcowy i zadowolone twarze naszych Klientów. Zapraszamy do obejrzenia niektórych naszych realizacji.

Bo STAL jest naszą pasją

Stal inspiruje nas od wielu lat.  Produkujemy elementy małej architektury ze stali zwykłej i nierdzewnej oraz aluminium: barierki, balustrady, bramy, schody samonośne i wiele innych.