Balustrada francuska- wszystko co powinieneś wiedzieć

utworzone przez | kw. 4, 2022 | Balustrady

Co to jest balustrada francuska? 

Balustrada francuska rzadziej występująca pod nazwą portfenetr to element architektoniczny, który coraz częściej występuje w nowoczesnym budownictwie. Mało kto ma świadomość, że to rozwiązanie ma swoje początki w architekturze pałacowej XVII wiecznej Francji. Portfenetr to wysokie okno przypominające tradycyjne wyjście na balkon nieposiadające jednak płyty balkonowej. Takie okno zabezpiecza się balustradą montowaną od zewnętrznej strony. Taka właśnie balustrada nazywana jest balustradą francuską. Ciekawostką jest fakt, że do dzisiaj portfenetry stanowią nieodłączny element paryskich kamienic. Trend stosowania tego rozwiązania nieuchronnie przeniknął do współczesnej architektury przyjmując bardziej nowoczesne formy i wzornictwo.

 

 

Nienaganna estetyka i nowoczesność w jednym

Z uwagi na fakt, iż od czterech lat czynnie uczestniczymy w realizacji projektu Grupy Szymbud przy ulicy Poleskiej w Częstochowie temat balustrad francuskich jest nam szczególnie bliski. Balustrady montujemy na balkonach, tarasach jak również portfenetrach w nowopowstałych budynkach mieszkalnych. To właśnie to określenie balustrady francuskiej najczęściej występuje wśród deweloperów. Inwestycja obejmuje kompleks nowoczesnych budynków  mieszkalnych, gdzie Inwestor zrezygnował z zastosowania tradycyjnych okien. Każde mieszkanie zawiera zatem wysokie, szersze lub węższe okna balkonowe zabezpieczone balustradą francuską oraz balkon lub taras. Efektywne przeszklenia znacznie poprawiają wygląd budynku, łącząc w sobie nowoczesny styl, elegancję i prostotę.

Kiedy balkon francuski, a kiedy normalny balkon?

Mamy zatem wysokie otwierane okno, ale bez możliwości wyjścia na balkon i choćby wypicia na nim kawy. I o ile w bloku balkon to absolutny must have każdego mieszkania, tak w domu jednorodzinnym z tarasem i podwórkiem już niekoniecznie. W jakiej sytuacji zastosować balkon francuski a kiedy ten tradycyjny?

 

  1.  Po pierwsze – wszystko zależy od tego jakie masz potrzeby i jaki wybrałeś projekt domu. Czasami bryła domu wręcz „prosi się” o zastosowanie balkonu np. na wykuszu lub tarasu nad garażem. Może po prostu zawsze chciałeś mieć balkon w swoim wymarzonym domu i nie chcesz z niego rezygnować. W tym przypadku wiadome jest, że potrzebujesz standardowej balustrady zewnętrznej zabezpieczającej konstrukcje balkonu.
  1. Po drugie- jeśli faktycznie zależy Ci na maksymalnym doświetleniu pomieszczeń a niekoniecznie potrzebne Ci balkony, warto zastosować właśnie balustrady francuskie. To proste rozwiązanie wpuści odpowiednio dużo światła do pomieszczenia a otwarte na oścież wysokie okna umilą letnie poranki. Warto wspomnieć, że na takich balustradach również można wietrzyć pościel.

Balkon francuski – za i przeciw

 Możliwość maksymalnego doświetlenia pomieszczeń, tak szczególnie doceniana zwłaszcza porą jesienno- zimową to niejedyna zaleta balkonów francuskich. W zależności od kształtu pomieszczenia zastosowanie wysokich okien może je optycznie go powiększać. Jedną z ważniejszych zalet takiego rozwiązania jest jego koszt. Kłopoty z budową balkonu często zaczynają się już na etapie jego konstrukcji. Płyta balkonowa wymaga również odpowiedniego docieplenia, aby uniknąć powstawania tak zwanych mostków termicznych. Wisienką na torcie jest dobór i montaż odpowiednich płytek, które wytrzymają liczne deszcze, mrozy i słońce. To wszystko to tylko dodatkowe koszty i problemy, których można uniknąć poprzez zastosowanie balkonu francuskiego. Warto o tym pomyśleć projektując dom.

Co zatem przemawia przeciw stosowaniu balkonów francuskich? Wybierając właśnie to rozwiązanie należy liczyć się z brakiem dodatkowej powierzchni, gdzie można by na przykład zażywać kąpieli słonecznych lub ustawić donice z kwiatami. Zastosowanie dużych okien balkonowych w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy metr może znacznie ograniczyć ich ustawność.

Jaki wzór i jaki materiał będą odpowiednie?

W przypadku balustrady francuskiej Klient z całą pewnością może mieć podobne dylematy co w przypadku tradycyjnej balustrady balkonowej. Jaki wybrać materiał? Wypełnienie pionowe, poziome czy szklane? Szkło przeźroczyste czy lepiej przyciemniane?

Wzór i kolor balustrady powinny przede wszystkim pasować zarówno do elewacji jak i pokrycia dachowego oraz do stylu budynku.

Pamiętajmy, niezależnie od  zastosowanego materiału chodzi głównie o nasze bezpieczeństwo, dlatego zadbajmy o to, żeby balustrada była wykonana i zamontowana zgodnie ze sztuką budowlaną.

balustrada francuska ze stali nierdzewnej

Balustrada francuska ze stali nierdzewnej

O zaletach balustrady ze stali nierdzewnej więcej można dowiedzieć się tutaj. Warto na pewno wspomnieć, że balustrada francuska ze stali  nierdzewnej podobnie jak ta tradycyjna balkonowa czy tarasowa nie ma sobie równych pod względem jakości czy wytrzymałości. Metaliczny kolor jest uniwersalny, powinien pasować do większości elewacji jak również współgrać z różnymi pokryciami dachowymi. Jeśli chodzi o sam wzór, z naszego doświadczenia producenta Klienci najczęściej decydują się na wypełnienie poziome. Stosowane materiały to rury bądź profile nierdzewne o błyszczącym lub satynowym wykończeniu.

Balustrada francuska malowana proszkowo

Rozwiązanie tańsze od poprzedniego a naszym zdaniem wcale nie gorsze. Po pierwsze -malowanie proszkowe daje duże pole do popisu w zakresie kolorystycznym. Czarne pokrycie dachowe – czarna balustrada. Proste. Po drugie – oprócz koloru możemy wybrać również odpowiedni efekt wizualny np. metaliczny, błyszczący, matowy lub półmatowy oraz rodzaj powierzchni: gładka lub strukturalna. Balustrada francuska malowana proszkowo, wcześniej dodatkowo zabezpieczona ocynkiem doskonale sprawdzi się na zewnątrz. Podobnie jak przy balustradach francuskich ze stali nierdzewnej do produkcji stosuje się najczęściej profile w położeniu poziomym.

 

balustrada francuska malowana proszkowo
balustrada francuska nowoczesna ze szkłem

Balustrada francuska ze szkłem

Obecnie dużą popularnością zwłaszcza w budownictwie komercyjnym cieszą się balustrady francuskie ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem. Nadają one lekkości bryle budynku, są eleganckie a duże przeszklenia robią wrażenie. Szyby powinny być hartowane oraz atestowane, natomiast sam kolor to już sprawa indywidualna. Należy pamiętać, że zastosowanie ciemnego wypełnienia może okazać się praktyczniejsze pod względem użytkowym. Materiał konstrukcyjny jest tutaj kwestią dowolną, gdyż zarówno stal nierdzewna jak i czarna malowana proszkowo świetnie komponuje się ze szkłem zwykłym i przyciemnianym. W obu przypadkach taka balustrada wygląda lekko i efektywnie.

Montaż balustrady francuskiej

Rozróżnia się właściwie trzy sposoby montażu portfenetrów:

  1. Pierwszy sposób polega na przytwierdzeniu balustrady francuskiej do surowych murów budynku. To najwygodniejszy i najłatwiejszy typ montaż z naszego punktu widzenia, a najgorszy z punktu widzenia ekipy wykonującej ocieplenie. Wpierw zamontowana konstrukcja znacznie ogranicza czynności związane z położeniem styropianu, siatki czy tynku.
  2. Innym sposobem jest montaż podzielony na dwa etapy. Do surowego muru montuje się tylko uchwyty pod balustradę. Wystające profile nie są tak problematyczne jak konstrukcja portfenetru. Kiedy elewacja jest już gotowa do wystających uchwytów montuje się balustradę francuską.
  3. Kolejnym typem montażu jest ten wykonywany po skończonej elewacji. Jak można się domyślać to najbardziej skomplikowany sposób montażu portfenetru. Monter musi wykazać się nie lada zręcznością i ostrożnością, aby nie uszkodzić elewacji przewiercając się przez jej kolejne warstwy. Po zamontowaniu balustrady w miejscu otworów stosuje się maskownice, które dyskretnie je zasłaniają.

 

 

balustrada francuska sposoby montażu

Portfenetr a przepisy budowlane

Ciekawostkę stanowi fakt, że regulacje prawne odnośnie balkonów francuskich powstały dopiero w 2002 roku. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia balkony francuskie mogą być montowane w budynkach na kondygnacjach położonych powyżej 12m, lecz nie wyżej niż 25m nad terenem. Dodatkowym warunkiem jest konieczność zastosowania progu o minimalnej wysokości 0,15 m tuż przed balustradą francuską (§ 303. Punkt 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002).

Przechodząc do podsumowania nasuwa się myśl czy balkon francuski to tylko kolejny trend w nowoczesnym budownictwie czy jednak praktyczna alternatywa dla klasycznych balkonów? Należy pamiętać, że portfenetr to z jednej strony efektywne przeszklenie często polepszające wygląd budynku a przy tym doświetlające pomieszczenia, z drugiej strony to tylko wysokie okno bez płyty balkonowej. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zastosujemy we własnym domu  pamiętajmy o tym, że balustrada jest ważnym elementem i powinna być przede wszystkim funkcjonalna i zapewniać bezpieczeństwo.